MINCA-hankkeen Demo 1 “Ymmärrä Scope 3 -päästöt” Tietoprovinssissa 7.10.2025 Seinäjoella

Ajankohtaista Uutiset

MINCA-hankkeen tekoälydemonstraatio “Ymmärrä Scope 3 -päästöt” esitellään osana Tietoprovinssin ‘Älykkäät teknologiat’ -teemaa Seinäjoella 7.10.2025 klo 8.30 alkaen Framin D-​osan Treffi-​ravintolassa.

Hankkeessa kehitetty demonstraatio tarjoaa pk-yrityksille johdatuksen Scope 3 -päästöihin: mitä ne ovat, mistä ne syntyvät ja miksi niiden hallinta on tärkeää.

Projektitutkija Mikael Mäenpää (Vaasan yliopisto) pitää tilaisuudessa esityksen otsikolla “Tekoälyratkaisu Scope 3 -päästöjen ymmärtämiseen: MINCA-hankkeen kokemuksia“. Esityksessä avataan demonstraation taustaa, teknisiä ratkaisuja sekä sitä, miten tekoälyä voidaan hyödyntää toimitusketjujen päästöjen arvioinnissa.

Tilaisuus toimii samalla hankkeen Demo 1:n “Ymmärrä Scope 3 -päästöt” -lanseerauksena. Kaikki asiasta kiinnostuneet sekä yhteistyöyrityksemme ovat lämpimästi tervetulleita tutustumaan hankkeessa yritysyhteistyön pohjalta kehitettyyn ratkaisuun.

MINCA-hankkeen tavoitteena on tukea Etelä-Pohjanmaan pk-yrityksiä kehittämään vastuullisuuttaan ja löytämään uusia tapoja vähentää toimitusketjujen päästöjä. Tietoprovinssissa esiteltävä “Ymmärrä Scope 3 -päästöt” -demonstraatio on yksi hankkeessa kehitetyistä kolmesta demonstraatiosta ja se on ensimmäinen askel kohti työkaluja, jotka tekevät Scope 3 -päästöjen hallinnasta konkreettista ja saavutettavaa myös pienemmille yrityksille.

Ilmoittaudu tilaisuuteen 25.9. mennessä tästä.

Tietoprovinssi järjestetään aamupalatilaisuuksina lokakuisina aamuina Framin D-​osan Treffi-​ravintolassa. Tilaisuudet ovat maksuttomia ja avoimia kaikille tieteestä, tutkimuksesta ja kehittämisestä kiinnostuneille. Ruokahävinkin välttämiseksi tilaisuuksiin on ilmoittautuminen.

Tervetuloa!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *