Järjestävä korkeakoulu | Lapinyliopisto |
Opetuskieli | suomi ja italia |
Ajoitus | |
Verkkotapaamisten aikataulu | |
Tentti Moodlessa |
|
CEFR-taso | Lähtötaso A2.1 > tavoitetaso A2.2/B1.1 |
Opintopisteet | 3 |
Esitiedot | Opintojakso edellyttää KiVANET Italia 1, KiVANET Italia 2 sekä KiVANET Italia 3 –opintojaksojen suorittamista tai vastaavaa osaamista italian kielessä (CEFR A2). |
Kurssikuvaus
Sisältö
La mia storia italiana
Tällä opintojaksolla alkaa opiskelijan oma italialainen tarina. Opiskelija on kuvitteellisesti muuttanut asumaan Italiaan ja etsii itselleen asunnon, tutustuu uusiin ystäviin ja työkavereihin, selaa työpaikkailmoituksia ja hakee kesätöitä. Opintojaksolla tutustutaan mm. erilaisiin tekstilajeihin ja italialaiseen puhekieleen. Lisäksi keskustellaan Italian arkikulttuurista ja työpaikkakulttuurista.
Osaamistavoitteet
Opintojakson suoritettuaan opiskelija
1. osaa kommunikoida sellaisissa vuorovaikutustilanteissa, jotka saattavat tulla vastaan vieraillessa Italiassa työn tai opiskelun takia
2. osaa lukea ja ymmärtää erilaisia italiankielisiä tekstejä
3. ymmärtää ja osaa käyttää monimutkaisempia lauserakenteita
4. tuntee Italian kulttuurin ja arkielämän keskeisimpiä seikkoja
Oppimateriaali
Kaikki oppimateriaalit ovat digitaalisella oppimisalustalla ja päämoduulit on laadittu Kivanet/Kivako-hankkeen puitteissa.
Materiaalit koostuvat lyhyistä videoista, interaktiivisista tehtävistä ja PDF-muodossa olevista tulostettavista materiaaleista.
Opetus ja arviointimenetelmät
Opintojakso koostuu itsenäisestä työskentelyjaksosta sekä ohjatusta jaksosta. Kurssin alkutapaamisen jälkeen itsenäisessä jaksossa opiskelija tutustuu itsenäisesti kurssin aineistoihin ja tehtäviin. Ohjatussa jaksossa kurssin sisältöjä harjoitellaan ja syvennetään opettajan johdolla verkkotapaamisissa. Lopuksi opiskelija suorittaa loppukokeen.
Arvioinnissa painopiste on aktiivisessa osallistumisessa kurssitapaamisiin sekä säännöllisessä työskentelyssä Moodlessa.
Arviointi: hyväksytty/hylätty
Opintojakson arviointikriteerit avataan tarkemmin opintojakson alussa.
Opiskelijan työkuorma:
1 op x 27 tuntia opiskelijan työtä, sisältäen itsenäistä työskentelyä ja osallistumista verkkotapaamisiin; yhteensä 3 x 27 = 81t.
Ilmoittautuminen 1.12.2025-11.1.2026.